A föld csaknem valamennyi részén élnek állatok: az észak- és dél-amerikai, az európai, az ázsiai, az afrikai és az ausztráliai kontinensen, a szigeteken és az óceánokban. Nem egyenletesen fordulnak azonban elő az egész Földön.Annak meg van az oka,hogy miért éppen egy adott helyen élnek az egyes állatfajok...
A világ szigetei az állatfajok kincsestárai. A szigeteken élő állatok közül sok endinemikus,vagyis sehol másutt nem él a világon. Ez azért van így, mert az évmilliók során úgy alkalmazkodtak és változtak, hogy megfeleljenek egyedülálló környezetüknek. Sajnos, az ember élőhelyük lerombolásával és idegen fajok betelepítésével mára már kipusztított egyes állatokat, amelyek örökre eltűntek. A Galápagos-szigetek és Madagaszkár példáján láthatjuk, mennyire páratlanok a szigeteken élő állatok. »
A világűrből a Föld kéknek látszik. Miért? Azért mert felszínének több mint háromnegyed részét víz borítja. Az óceánok átlagos mélysége 3700 méter körül van, de vannak olyan óceáni árkok, amelyek közel 11 000 méter mélyek. »
Az Északi-sarkvidék körülöleli az Északi-sarkot; a területéhez tartoznak Észak-Amerika, Ázsia és Európa legészakibb részei, valamint Grönland legnagyobb hányada. Az Arktisz azonban legnagyobbrészt a Jeges-tengeren úszó hatalmas jégtáblákból áll. Ez a föld egyik legzordabb vidéke. »
Az Atlanti-óceán, a Jeges-tenger és a Földközi tenger között fekvő és az Urál hegységig húzódó Európa a világ második legkisebb kontinense Ausztrália után. A kiegyensúlyozott éghajlat, a gazdag, termékeny talaj következtében kialakult nagy emberi népsűrűség jelentős mértékben csökkentette az itt élő állatok számát. »
Ázsia, a világ legnagyobb kontinense, mintegy negyvennégymillió négyzetkilóméteren fekszik. A fagyos Északi-sarkvidéktől egészen az Egyenlítőig húzódik dél felé. »
Afrika a világ második legnagyobb kontinense. Északon a hatalmas Szahara sivatag terül el mintegy kilencmillió négyzetkilóméteren,amely az Egyesült Államok területével egyezik meg.Afrika gőzőlgő szívében trópusi esőerdők terülnek el.Forró, csapadékos az éghajlat. »
Észak-Amerika 24,2 millió km2-es területével a Föld harmadik legnagyobb kontinense, ahol számtalan élőhely található.Annak ellenére, hogy a földrész vadonjának egy részét kipusztították az ipari fejlesztések, a lakóhelyteremtés és a mezőgazdasági termelés miatt, ezek az élőhelyek még mindig állatok változatos sokaságának adnak otthont. »
Dél-Amerika 17,8 millió négyzetkilóméternyi területével a Föld negyedik legnagyobb kontinense. Egészen kétmillió évvel ezelőttig Dél-Amerika független volt Észak-Amerikától, és egyedülálló állatvilág alakult itt ki, amelyhez hozzátartoznak például a lajhárok, az oposszumok, az újvilági majmok és a hangyászok. Ugyancsak Dél-Amerika büszkélkedhet a világ leggazdagabb madárvilágával.Mintegy hétszáz madárfaj kizárólag itt él,mint például a hoacinok, a nanduk és a hangyászmadarak. »
7,7 millió négyzetkilométeres területével a világ legkisebb kontinense. Ausztrália mintegy harmincmillió éve elszigetelődött a többi kontinenstől, és ennek megfelelően olyan állatok élnek területén, amilyenek máshol nem találhatók. Itt él a világon a legtöbbféle erszényes emlős, például a kenguru és a koala. Ausztráliában ugyancsak sokféle madár,hüllő, rovar és pók is él. »
Az Európa és az Egyesült Államok együttes területével egyező nagyságú Déli-sarkvidék a Föld legszélesebb, leghidegebb, legszárazabb és legelszigeteltebb kontinense.A hosszú, száraz tél alatt a hőmérséklet akár -89 °C-ra is leeshet, a szél pedig akár 200 km/h sebeséggel is tombolhat. Állandó jégsapka borítja, amely helyenként elérheti a 4,8 kilométeres vastagságot is.Itt található a világ jegének 90 %-a (édesvizének 70 %-a). Csupán kétszázaléknyi területe jégmentes, ez az a terület, ahol állandó lakókkal találkozhatunk. »
Oldal tetejére
|